logo biphome

Rok szkolny 2016/2017.

rok szkolny 2015/2016 (archiwum)) rok szkolny 2014/2015 (archiwum)) rok szkolny 2013/2014 (archiwum))
rok szkolny 2012/2013 (archiwum)) rok szkolny 2011/2012 (archiwum))
rok szkolny 2010/2011 (archiwum)) rok szkolny 2009/2010 (archiwum))
info
INFORMACJE BIEŻĄCE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW      <2017-09-24>-

   


wycieczka
"WYCIECZKA MALBORK-GDAŃSK"      <2017-06-13/14>

   W dniach 13-14 czerwca uczniowie klas III-VI udali się na długo oczekiwaną,dwudniową wycieczkę do Malborka i Trójmiasta. W strugach deszczu, pierwszego dnia, wcześnie rano wyruszyliśmy do Malborka, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy największy ceglany zamek wzniesiony w przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Pogoda była dla nas łaskawa, W Malborku już nie padało a Gdańsk przywitał nas silnym wiatrem ale i słońcem. Tego dnia odbyliśmy jeszcze rejs statkiem oraz zwiedzaliśmy Westerplatte a na koniec pojechaliśmy do Sopotu. Tu przeszliśmy się po Molo a niektórzy mieli bliskie spotkanie z wodami Bałtyku na plaży. W godzinach wieczornych nastąpiło zakwaterowanie w hotelu, który zaskoczył nas wysokim standardem usług. Drugiego dnia, po śniadaniu zwiedzaliśmy stadion Arena a następnie uczniowie uczestniczyli w Paintballu Elektronicznym. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie zoo w Oliwie. W dobrych humorach, zmęczeni ale zadowoleni, w późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do Szwarcenowa.


ZOO
"WYCIECZKA DO ZOO"      <2017-05-29>

   W poniedziałek 29 maj tuż po godzinie 7 rano przedszkolaki z grup zerową i kilka osób z kl. I wyruszyły na wycieczkę do Gdańska Ogrodu Zoologicznego. Przed wyjazdem przypomniały sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki, opowiadały o tym jakie zwierzęta chciałyby tam zobaczyć. Tuż za bramą powitały wszystkich foki. Przedszkolaki kolejką wybrały się w pobliże słoniarni gdzie akurat słonie wychodziły na wybieg. Wielką radość sprawiło dzieciom oglądanie różnego rodzaju ptactwa, małpek, nosorożców, żyraf, niedźwiedzi i dużych kotów - tygrysów, które przeszły dwa metry przed nami. Dzieci odwiedziły zwierzęta "nocne"- nietoperze, węże i małe jaszczurki. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył im wiele radości był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Pełne nowych wrażeń, maluchy wieczorem wróciły do przedszkola, gdzie już czekali na nie stęsknieni rodzice.


ekologiczny
"POWIATOWY HAPPENING EKOLOGICZNY      <2017-05-23>

   W dniu 23 maja 2017 r. uczniowie klas II i III wraz z opiekunami panią mgr Angeliką Dobek i panią mgr Iwoną Iglantowicz udali się do Szkoły Podstawowej w Jamielniku na XIV Powiatowy Happening Ekologiczny pod hasłem "Twoje śmieci zasługują na specjalne traktowanie." Z tej okazji uczniowie wraz z opiekunami przygotowali transparent promujący ochronę przyrody. Transparent nasz mierzył około 4 metry i był najdłuższym transparentem a hasło jego brzmiało: "Wielki oddech dla przyrody, gdy bez śmieci są lasy i wody." Dzieci w domu wraz z rodzicami przygotowali również na tę okazję piękne ekologiczne przebrania. Na spotkaniu uczniowie mogli się dowiedzieć jak należy segregować śmieci, co jest zagrożeniem dla środowiska oraz różne ciekawostki z dziedziny ekologii. Wykonały również osobiście kwiaty, które były później wykorzystane we wspólnym tańcu integracyjnym. Razem również wykonaliśmy piosenkę pt. "Kocham świat". Uczniowie również posadzili wspólne drzewko "Berberys" zostali również poczęstowani słodkim poczęstunkiem. Na koniec opiekunowie zasponsorowali każdemu dziecku po lodzie.


torun wycieczka
"WYCIECZKA DO TORUNIA"      <2017-05-18>

   W dniu 18 maja 2017r. odbyła się wycieczka klas 0-III do Torunia. Opiekunami grupy były panie mgr Edyta Boguszewska, pani mgr Angelika Dobek oraz pani mgr Iwona Iglantowicz. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w inscenizacjach w "Domu Legend Toruńskich" gdzie stawali się bohaterami opowieści. Następnie przemieściliśmy się do zakładu "Manufaktury cukierków" tam wzięli udział w pokazie wyrobu słodyczy, które następnie mogli posmakować i kupić. Po słodkim poczęstunku udaliśmy się na rejs statkiem po Wiśle. Zwiedzaliśmy również starówkę Torunia gdzie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Po czym udaliśmy się na pyszne lody. Po odpoczynku wyruszyliśmy pod Krzywą Wieżę, aby później przenieść się pod ruiny murów obronnych i na plac zabaw gdzie uczniowie oddali się zabawie. W grodze powrotnej dzieci mogły zakupić pamiątki i słynne toruńskie pierniki, które zabrały do domu. W drodze powrotnej zajechaliśmy również do McDonalda. Wszystkie dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone.

noc w szkole
"NOC W SZKOLE"      <2017-04-28/29>

    W dniach z 28 na 29 kwietnia w Zespole Szkolno Przedszkolnym została zorganizowana "NOC W SZKOLE" dla klas II oraz III. Opiekunami byly panie wychowawczynie tj. pani mgr Angelika Dobek oraz pani mgr Iwona Iglantowicz. Dzieci miały zorganizowane zawody sportowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek, kalambury, karaoke, dyskotekę oraz kino nocne i konkurs kolorowania. W między czasie dzieci uczestniczyły również we wspólnym posiłku, na ktorym mogły zjeśc kanapki, gofry oraz słodycze. Odwiedziła nas również mama Radka Tyburskiego, która umilała nam czas grą na gitarze. Zabawa była bardzo udana gdyż dzieci nie chciały kłaść się spać. W karaoke pomagał nam pan Daniel Zdanowski, który na te okazje przygotował listę utworów.


konkurs4
TURNIEJ " BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM"      <2017-04-10>

    W dniu 10 kwietnia 2017r. czteroosobowa reprezentacja z naszej szkoły, która została wyłoniona w wyniku eliminacji szkolnych pojechała na Gminny Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym do Lipinek Konkurs składał się z dwóch etapów a więc testu z wiedzy oraz części praktycznej (pokonanie toru z przeszkodami). Pomimo faktu, iż nasa szkoła nie posiada takiego toru i nie mozna było optymalnie sie przygotować do części praktycznej to nasza drużyna wraz ze szkołami z Biskupca i Ostrowitego zajęła III miejsce. Naszą drużynę reprezentowali: Paweł Zagórski kl.IV, Julia Calińska i Paulina Kasprzycka kl.V oraz Jakub Ogiński kl.VI


konkurs4
KONKURS PLASTYCZNY " 25 LAT PSP"      <2017-03-31>

   Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani mgr Angeliki Dobek wzięli udział w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem: "25 lat PSP - Profesjonalni, Sprawni, Pomocni". Zadaniem uczniów, było przedstawienie, za pomocą dowolnej techniki plastycznej, pracy Straży Pożarnej. Konkurs miał nakłonić ich do przemyśleń na temat aktywnej służby strażaków wobec drugiego człowieka. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II tj. Oliwia Czarnecka, Oliwier Pokojski oraz Brajan Kowalewski. Prace były dostarczone do Urzędu Gminy gdzie specjalnie powołana komisja spośród uczniów 4 szkół z terenu naszej gminy wyłoniła laureatów, których prace zostały przekazane do powiatu. W kategorii uczniów klas 0-III na terenie naszej gminy I miejsce zajął Brajan Kowalewski uczeń klasy II natomiast Oliwia Czarnecka uczennica klasy II zajęła III miejsce z czego jesteśmy bardzo dumni. Gratulujemy!!!


akcja sadzenia lasu
AKCJA SADZENIA LASU      <2017-03-29>

   W dniu 29 marca uczniowie klas: VI, V i częściowo IV brali udział w akcji sadzenia lasu. Akcje zorganizował Samorząd Uczniowski dzięki uprzejmości Leśnictwa Lipowa Góra. Przez kilka godzin uczniowie, jeden z rodziców oraz wychowawcy dzięki swej pracy posadzili kilkanaście arów młodego lasu sosnowego. Zarobione w ten sposób pieniądze zostaną wykrzystane przez ucznów przy organizycji wycieczki szkolnej.

międzynarodowy dzień teatru
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU      <2017-03-27>

   Słowa poetki Joanny Kulmowej "...a teatr jest po to, by wszystko było inne niż dotąd..." znalazły odzwierciedlenie w zorganizowanym 27 marca Międzynarodowym Dniu Teatru w ZSP w Szwarcenowie. Szkoła była inna niż dotychczas, uczniowie tego dnia przyszli w maskach, na szkolnych korytarzach rozwieszone były afisze teatralne, przedstawione były osoby, które pracują przy spektaklach (np.sufler, dramaturg, charakteryzator, inspicjent, reżyser, garderobiany) oraz nazwy polskich teatrów. Uświetnieniem tego dnia było przedstawienie ,,Czerwony kapturek" oraz piosenka ,,Księżyc w misce" Grzegorza Turnaua wykonana przez Alicję Martewicz. Przeprowadzony został również minikonkurs z wiedzy o teatrze. Dla uczestników konkursu przygotowano upominki. Spotkania z teatrem mają pozytywny wpływ na młodego człowieka, na jego rozwój i wyobraźnię, kształtują postawy oraz uczą kultury.

święty patryk
,,ZIELONA WYSPA W SZWARCENOWIE"      <2017-03-17>

    Dnia 16.03.17 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii. Z tej okazji wszyscy nauczyciele oraz uczniowie i pracownicy obsługi ubrani byli na "zielono". Społeczność szkolna wysłuchała prelekcji na temat Irlandii - zwanej krajem stu odcieni zieleni oraz dokonań wspomnianego świętego. Uczniowie bezbłędnie odpowiadali na pytania konkursowe, otrzymując w nagrodę drobne upominki. Uroczystość uświetniły swoimi występami dzieci z ,,O" i przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, kim są Leprikony, jak wygląda shamrock oraz taniec irlandzki. Na zakończenie każda klasa musiała odszukać skarby ukryte przez Leprikony w różnych zakamarkach szkolnych. Dyrektor Szkoły podziękowała p.Agnieszce Białeckiej i p. Justynie Roznowskiej za moc wrażeń artystycznych w języku angielskim. W Szwarcenowie powiało Europą, a od różnych odcieni zieleni czuć było bliską już wiosnę.


gminny konkurs rycytatorski
GMINNY KONKURS RECYTAT0RSKI      <2017-03-09>

    Dnia 9 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz z panią mgr Angeliką Dobek pojechali do Szkoły Podstawowej w Biskupcu, gdzie odbył się Gminny konkurs Recytatorski pt: " Promuję Zdrowie". Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział: Maja Nelkowska z I klasy, Kinga Bosek z II klasy, Radosław Tyburski z III klasy, Julia Woźniak z IV klasy, Kamil Zagórski z V klasy oraz Amelia Podgórska z VI klasy. Uczniowie nasi zajęli: I miejsce Maja Nelkowska w kategorii klas 0-III, II miejsce Julia Woźniak i Kamil Zagórski w kategorii klas IV-VI oraz wyróżnienie dla Radka Tyburskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i skromne upominki. Szczególne podziękowania dla pani Nelkowskiej i Pana Woźniaka, którzy pomogli w transporcie dzieci.


pasowanie na czytelnika
,,JUŻ CZYTAM" - Pasowanie na czytelnika w Szwarcenowie      <2017-03-06>

    Dla uczniów klasy I - dzień 6 marca był ważny, ponieważ stali się pełnoprawnymi czytelnikami Biblioteki Szkolnej. Wielu z nich już wypożycza książki z Biblioteki, ale pasowanie na czytelnika to wieloletnia tradycja, na którą składa się część artystyczna i wizyta w Bibliotece. Grupa teatralna "Chochliki" przygotowała przedstawienie pt."Pierwsza wizyta w bibliotece".Można było wysłuchać wierszy o poszanowaniu książek oraz bajkowych zagadek. Uczniowie klasy I wykazali się znajomością alfabetu, bajek oraz zasad korzystania z Biblioteki. Na zakończenie powtarzali słowa przysięgi: ,,My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą, obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą: Przyrzekamy". Pani Dyrektor Grażyna Tadajewska oraz Rada Rodziców ufundowali nagrody w postaci książeczek pt. "Wierszyki na gibkie języki". W uroczystości brali udział również rodzice, którzy na wspólnym spotkaniu z wychowawcą czytali wybrane wierszyki z książek swoich pociech, np.,,Warszawa w żwawej wrzawie, w Wawrze wrze o Warszawie". Jednym z najważniejszych punktów uroczystości była wizyta w Bibliotece, w trakcie której każdy z uczniów I klasy wypożyczył książkę. Celem uroczystości było zwrócenie uwagi na to, jak czytanie wpływa na rozwój dzieci i podkreślenie faktu,że ,,najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"(I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie"). Dyrektor Szkoły podziękowała nauczycielom - bibliotekarzom: p. Jolancie Klimek i p.Justynie Roznowskiej za przygotowanie uroczystości pasowania na czytelnika.

konkurs
,,KSIĄŻKA - MÓJ PRZYJACIEL''      <2017-02-28>

    Konkurs czytelniczy jest najlepszym sposobem popularyzacji książki i formą pracy z czytelnikiem pozwalającą na rozbudzenie zamiłowania do książek. Dlatego też Biblioteka Szkolna ZSP w Szwarcenowie zorganizowała Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem ,, Książka mój przyjaciel'' dla klas I-III. Do konkursu stanęło dziewięcioro uczniów z klas I-III, którzy prezentowali teksty wcześniej przygotowane. Uczniowie oceniani byli pod względem właściwej interpretacji tekstu, poprawnej wymowy, płynności czytania oraz wrażeń ogólnych. Zwycięzcą konkursu został Brajan Kowalewski, uczeń klasy II. Miejsce II zajęła Oliwia Czarnecka również z II klasy, natomiast na miejscu III uplasowali się: Nadia Madoń i Bartosz Dembek, uczniowie klasy III. Wyróżnienie otrzymał Kacper Gisicki, uczeń klasy I. Dyplomy za udział w konkursie otrzymali: Agata Kulwicka, Małgorzata Ławicka, Alicja Jeziorska, Julia Lamparska. Dla wszystkich uczestników przygotowane były nagrody książkowe oraz upominki. Celem konkursu było pokazanie, iż książka jest wielkim dobrodziejstwem i posiada ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka.Rozwija bowiem wyobraźnię, uczy myślenia, dostarcza wielu wzruszeń.Jest bogactwem wiedzy i rozrywki. Komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor Grażyna Tadajewska, nauczyciele bibliotekarze: Jolanta Klimek, Justyna Roznowska oraz Paulina Waruszewska- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.


dzien krawata
DZIEŃ KRAWATA -,,FRANCJA - ELEGANCJA'' W SZWARCENOWIE      <2017-02-28>

    Dnia 28 lutego w ZSP w Szwarcenowie dzieci,uczniowie,nauczyciele i pracownicy obsługi wygladali bardzo elegancko,a wszystko to za sprawą krawata, bo był to - ogłoszony przez Samorząd Szkolny - ,,Dzień Krawata''.Opiekunowie SU: p.Angelika Dobek i p.Adam Urban sprawili, że w szkole było niezwykle elegancko oraz panował tzw.charme( wym. szarm ),czyli wdzięk,urok i czar.Każdy nosił ten element garderoby na swój sposób.Dobrze,że z pomocą przybyli tatusiowie,bracia i mężowie,użyczając swym córkom, siostrom i żonom tego obowiązkowego elementu ubioru zadbanego mężczyzny.


konkurs
,,GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ''      <2017-02-24>

    Pod hasłem "Savoir-vivre-znam i stosuję" odbył się pierwszy konkurs wiedzy z zasad dobrego wychowania dla klas IV-VI ZSP w Szwarcenowie. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna. W pierwszym etapie udział wzięli wszyscy uczniowie klas IV-VI.Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań. Do drugiej tury przeszli uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 16 punktów. Celem konkursu było wskazanie uczniom, iż dobre wychowanie ma ogromne znaczenie w codziennym życiu i relacjach międzyludzkich.Uczniów czekał drugi etap, który odbył się 28 lutego, gdzie oprócz znajomości zasad bon tonu, trzeba było wykazać się wiedzą na temat prawidłowego nakrycia stołu. Mistrzem dobrego wychowania okazał się Jakub Ogiński, uczeń klasy VI. II miejsce zajęła Martyna Leśniewska, III - Oliwia Sochacka. Dyplomy za udział w konkursie otrzymali: Amelia Podgórska, Oliwia Grabowska, Alicja Martewicz. Komisja w składzie: Pani Dyrektor Grażyna Tadajewska, nauczyciele bibliotekarze: Jolanta Klimek i Justyna Roznowska. Gratulujemy uczniom znajomości zasad dobrego wychowania. Mamy nadzieję, że konkurs na stałe wpisze się w tradycję szkoły.


teatr w szkole
"DROGOWY ZAWRÓT GŁOWY", CZYLI TEATR W SZKOLE      <2017-02-23>

    Dnia 23.02.2017r. Studio Artystyczne "Akada" z Suwałk zaprezentowało całej społeczności ZSP w Szwarcenowie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pieszych, zwłaszcza najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest znajomość zasad przechodzenia przez jezdnię i noszenia elementów odblaskowych lub kamizelek. Dzieci z przedszkola, "0", kl. I, II i III z dumą pokazały, że mają i noszą kamizelki. Szkolna publiczność gromkimi brawami podziękowała za przedstawienie.


walentynki
"TŁUSTY CZWARTEK"      <2017-02-23>

    W dniu 23 lutego 2017 roku z okazji tłustego czwartku, opiekunowie samorządu tj: pani mgr Angelika Dobek oraz pan mgr Adam Urban przygotowali słodką niespodziankę dla każdego ucznia, nauczyciela oraz wszystkich pracowników szkoły. Każdy tego dnia mógł za darmo skosztować słodkiego pączka.

walentynki
"SERDUSZKO PUKA W RYTMIE CZA-CZA" ... I NIE TYLKO :)      <2017-02-14>

    Walentynki to szczególny dzień, który jest okazją do sprawienia niespodzianki tym, których lubimy, szanujemy lub kochamy. W naszej szkole w związku z tym świętem Samorząd Uczniowski uruchomił POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Każdy miał okazję wrzucić do skrzynki karteczki z wyznaniem sympatii. Następnie walentynki zostały rozdane adresatom, którym sprawiły ogromną radość. Jednak dobra zabawa dopiero miała się zacząć. Największą atrakcją okazała się dyskoteka walentynkowa, podczas której wszyscy bawili się znakomicie.Klasa VI śmiało wyginała ciało,a ,,Zerówka" tańczyła jak szalona.Kolejne dedykacje zapowiadała pani dyrektor.Przedszkolaki śpiewały,,Ona tańczy dla mnie''.Pracownikom obsługi dedykowano utwór,,Miód malina'', a wszystkim kobietkom dużym i małym o jasnych włosach ,,Tę malutką blondynkę''.Kolorem przewodnim naszego szkolnego święta była czerwień (kolor miłości), dlatego wszyscy byliśmy tego dnia ubrani na czerwono.W Szwarcenowie tego dnia było głośno i było radośnie. Nikomu nie chciało się wracać do domu.

choinka szkolna
CHOINKA SZKOLNA - "HUCZNIE, WESOŁO I KARNAWAŁOWO"      <2017-02-10>

   W piątek (10 lutego) w szwarcenowskiej szkole odbył się Bal Karnawałowy połączony z wizytą Mikołaja. Z wszystkich stron przybywali do szkoły przeróżni goście: wróżki, smerfy, diabły i diablice, piraci, sportowcy i przeróżnej maści postacie. Wielki bal prowadziła firma "Kondeja Company". Rozpoczęto tradycyjnym polonezem. Następnie odbywały się wspólne zabawy uczniów, rodziców i nauczycieli. Atrakcją wieczoru była prezentacja poprzebieranych klas do określonej melodii. Wszyscy wystąpili znakomicie, ale rewelacją okazał się pokaz klasy VI, w której diablice kusiły 1 anioła oraz klasy IV, która zagrała mecz piłkarski. Nagrodą dla tych klas była pizza zafundowana przez Radę Rodziców. Samorząd Szkolny przeprowadził konkurs na Króla i Królową Balu. Ten zaszczytny tytuł przypadł w udziale Lenie Sochackiej z klasy I i Bartkowi Dembkowi z klasy III. Pani Dyrektor z kolei ogłosiła konkurs na "Bawiącą się rodzinkę". Zdecydowanie wygrali państwo Aneta i Krzysztof Dembek ze swymi dziećmi. Tuż za nimi uplasowali się państwo Dominika i Piotr Wojciechowscy oraz p. Jacek Ziółkowski z córeczką. Około godz. 19.00 przybył długo oczekiwany gość - Mikołaj, który rozdał prezenty przygotowane przez Radę Rodziców dla każdego dziecka. Tutaj nastąpiła prawdziwa euforia zdjęć z Mikołajem, nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Szczególne podziękowania należą się rodzicom, zwłaszcza mamom za włożoną pracę i podjęte działania na rzecz dzieci, szkoły i środowiska.

dzien babci dziadka
"BEZ BABCI I DZIADKA - ANI RUSZ!!"      <2017-02-10>

    W piątek (10 lutego) w szwarcenowskiej szkole spotkali się Seniorzy z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka (przełożonego z powodu gołoledzi). Ku ogromnej radości dzieci i nauczycieli przybyło bardzo wielu gości (ok. 100 osób), bo zabrakło miejsc, więc trzeba było dostawiać stoły i krzesła. Uczniowie klasy II i III pod kierunkiem pani A. Dobek i I. Iglantowicz przygotowali inscenizację tematyczną pełną humoru i uśmiechu. Po przedstawieniu nastąpiły prezentacje artystyczne klasy I, "0" i Przedszkola. Niejednej Babci i Dziadkowi zakręciła się łezka w oku, widząc swoje wnuczęta na scenie. Ogromnym przeżyciem było poszukiwanie Superbabci i Superdziadka. Okazało się, że 7 wnucząt w szkole mają państwo Barbara i Andrzej Jeziorscy, po 5 wnucząt mają państwo Teresa i Ludwik Zagórscy oraz Halina i Ryszard Świątkowscy. Pani Dyrektor - G. Tadajewska - uhonorowała zasłużonych seniorów pamiątkowymi medalami. Mamy z Rady Rodziców zadbały o suto zastawione słodkościami stoły. Finałem spotkania było gromko odśpiewane przez wszystkich wnuków i nauczycieli "100 lat" oraz złożenie życzeń i wręczenie przepięknych laurek. Nasi Seniorzy skierowali na ręce pani dyrektor wiele serdecznych słów i podziękowań za tak miłe i gościnne przyjęcie. Szkoła to nie tylko miejsce nauki, wychowania i opieki, ale przede wszystkim centrum wsi, jej serce i ośrodek lokalnej kultury.


święto w Wonnie
WONNA: "U BABCI JEST SŁODKO"      <2017-02-03>

    W dniu 3 lutego 2017 roku, uczniowie klas II i III z Zespołu Szkolno Przedszkolnego wraz z opiekunami: panią mgr Iwoną Iglantowicz i panią mgr Angeliką Dobek pojechały do Wonny, na zaproszenie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, z okazji organizowanego tam Dnia Babci, Dnia Seniora oraz balu karnawałowego dla dzieci. Nauczyciele, wraz z dziećmi przygotowali na tę okazję montaż słowno-muzyczny pt:" U Babci jest słodko_". Inscenizacja była pełna humoru i uśmiechu, co spodobało się bardzo przybyłym gościom. Dzieci otrzymały gromkie brawa a wychowawcy podziękowania. Po przedstawieniu, uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek oraz mogli wziąć udział w zabawach podczas trwającego tam balu karnawałowego.


wyjazd na basen
AKTYWNE FERIE-WYJAZD NA BASEN      <2017-01-24>

    24 stycznia uczniowie klas IV-VI z wychowawcami wzięli udział w wyjeździe integracyjnym na basen do Olsztyna. Celem wycieczki było zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu i propagowanie zdrowego stylu życia. Przez dwie godziny każdy,do woli, korzystał ze wszystkich możliwych atrakcji aquaparku. Największą popularnością cieszyły się dwie zjeżdżalnie - zwolenników nie odstraszały nawet długie kolejki. Wszyscy cierpliwie czekali na swój moment. Wiele uciechy sprawiła także rwąca rzeka. Rozegrano również mecz wodnej piłki siatkowej. Przeciwko sobie stanęły drużyny damska i męska, a zwycięstwo odniosła grupa dziewcząt.Uczniowie bardzo przyjemnie, a co najważniejsze, aktywnie spędzili czas. Kąpiel w wodzie wzmogła u każdego poczucie głodu, więc w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek. Zrelaksowani, najedzeni i radośni wracaliśmy do domu ze śpiewem na ustach i z obietnicą kolejnych takich wyjazdów.


noc w szkole
NOC W SZKOLE -,, W ZACZAROWANYM ŚWIECIE BAJEK I BAŚNI''      <2017-01-23/24>

    W szwarcenowskiej placówce z 23 na 24 stycznia 2017 r. od godz. 18:00 do godz. 9:00 odbyła się "Noc w Szkole'' klasy I - zorganizowanej przez p. Edytę Boguszewską i p. Justynę Roznowską; opiekunem-rodzicem była p. Marlena Sochacka. Spotkanie nocne rozpoczęto zapoznaniem się z regulaminem i tematyką nocnej frajdy. Dokonano podziału na dwie grupy : 1. ,,Kubuś Puchatek'', 2.,, Myszka Miki''.Kolejnym etapem były konkurencje drużyn, a chęć wygrania i uwolnienia Jasia spowodowała zaciętą rywalizację. Zadania Baby Jagi były bardzo trudne, m.in.: zagadki, mikstury, korale, wyścig w wielkich, gumowych butach, kalambury, smakołyki. Czas uwolnić Jasia. Gościem specjalnym była p. Marzena Adamowicz z przysłowiowym Jasiem - "Bruno",który został uwięziony, bo nie słuchał i do tego miałczał- a psom przecież nie przystoi być kotem. Dzieci bardzo prosiły o uwolnienie Bruna, ale miały zadanie nauczyć go szczekać. No cóż, Bruno pokazał swoje akrobatyczne talenty , a szczekać ani rusz.
         więcej


bezpieczne ferie
BEZPIECZNE FERIE-SPOTKANIE Z POLICJANTEM      <2017-01-17>

    17 stycznia 2017 roku uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami Panią mgr Edytą Boguszewską, panią mgr Angeliką Dobek oraz panią mgr Iwoną Iglantowicz spotkali się z przedstawicielami policji panem W. Otremba i panią L.Mroczkowską. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom bezpiecznych zachowań podczas zabaw na śniegu i lodzie w czasie ferii. Prowadząca spotkanie, w bardzo przyjazny sposób, przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego zachowania jak również ograniczonego zaufania do osób obcych. Dzieci miały możliwość zadawania pytań i opowiadania o swoich dotychczasowych doświadczeniach.

wosp
WIELKA ORKIESTRA ŚWIATECZNEJ POMOCY GRAŁA W SZWARCENOWIE      <2017-01-15>

    W 25 finale WOŚP nie mogło zabraknąć wolontariuszy z naszej szkoły. Pod opieką pań: Pauliny Waruszewskiej oraz Justyny Roznowskiej, uczennice w składzie: Paulina Kasprzycka, Alicja Martewicz, Natalia Jeziorska i Amelia Podgórska zaangażowały się w to szlachetne przedsięwzięcie. Dzięki hojności mieszkańców Szwarcenowa, Wonny, Wielkiej Wólki i innych okolicznych miejscowości udało się zebrać, aż 721,45 zł. Uczniom, opiekunom i wszystkim darczyńcom należą sie wielkie podziękowania. Następna akcja WOŚP juz za rok

wigilia
"KTO WIE, CZY ZA ROGIEM ..." - SZKOLNE JASEŁKA      <2016-12-22>

   Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Tak też było w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Szwarcenowie. W szkole można było od rana poczuć świąteczna atmosferę. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną w klasach odbyły się spotkania opłatkowe, a grupa teatralna "Chochliki" przygotowała przedstawienie jasełkowe. Młodzi aktorzy wcielając się w role aniołków podkreślali, istotę Bożego Narodzenia, jaką jest przyjście na świat Zbawiciela. Diabły nadaremnie próbowały temu przeszkodzić. Przedstawieniu towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek. Przygotowania do Jasełek trwały od dłuższego czasu, oprócz opanowania tekstu, należało przygotować się pod względem gry aktorskiej, aby w pełni oddać treść. Dzieci z grupy teatralnej poradziły sobie z tym znakomicie, swoją otwartością, odwagą i pomysłowością zachwyciły niejednego widza. Świątecznego i magicznego nastroju dostarczyli widzom również uczestnicy Kółka Muzycznego, którzy zagrali na fletach kolędę "Cicha noc".

Elfy w Pacółtowie
,, SZWARCENOWSKIE ELFY Z WIZYTĄ W DOMU DZIECKA W PACÓŁTOWIE''      <2016-12-21>

    Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Szkolne Koło PCK postanowiło zorganizować zbiórkę rzeczową dla dzieci z Domu Dziecka w Pacółtowie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele otworzyli się na apel i z chęcią podzielili się upominkami świątecznymi, tym samym pokazując, że nie są obojętni na ludzką krzywdę i , że mają Wielkie Serca. Zebraliśmy: odzież, bieliznę, chemię gospodarczą, kosmetyki, przybory szkolne, gry edukacyjne, itp. W dniu 21.12.2016 r. w godzinach popołudniowych pod opieką p. P. Waruszewskiej, p. A. Kulwickiej i p. J. Roznowskiej pojechaliśmy przekazać wszystkie zebrane upominki dzieciom. Gdy zajechaliśmy na miejsce, przywitała Nas bardzo serdecznie Pani Pedagog Domu Dziecka - Jagoda Kremska. Podopieczni akurat w tym czasie świętowali swoją Wigilię, więc nasze prezenty zostawiliśmy pod choinką, gdyż za chwilę miał ich odwiedzić Mikołaj. Szkoda, że nie mogliśmy pobyć dłużej, ale zostaliśmy zaproszeni na kolejne odwiedziny. Ten wyjazd wzbogacił nas o nowe doświadczenia, nauczył szacunku do tego, co już mamy. Pamiętajmy: ,,Bezinteresowna pomoc i dawanie prezentów jest tym, co daje prawdziwe szczęście" Przekazujemy najserdeczniejsze podziękowania za pomoc w zbiórce wszystkim, którzy dołączyli się do Akcji .

swiateczna bombka
KONKURS POWIATOWY-"ŚWIĄTECZNA BOMBKA I OZDOBY CHOINKOWE"'      <2016-12-18>

    Dzieci z naszej szkoły, jak co roku wzięły udział w konkursie powiatowym pt: "Świąteczna bombka i ozdoba choinkowa" . Zadaniem dzieci było wykonanie ozdoby choinkowej, którą będzie można powiesić na choince. Wszyscy uczniowie, za swoje prace otrzymali wyróżnienia i zostali zaproszeni na 18 grudnia, gdzie podczas kiermaszu świątecznego zostały im wręczone nagrody. Uczniowie, którzy wzięli udział to: ˘ Kinga Bosek klasa II ˘ Brajan Kowalewski klasa II ˘ Oliwia Czarnecka klasa II ˘ Wiktor Lewandowski klasa II ˘ Pokojski Oliwier klasa II ˘ Maja Gos klasa II ˘ Natalia Przekopowicz klasa VI Opiekunem dzieci była pani mgr Angelika Dobek wychowawczyni klasy II.

kartki od zerówki
,, DOBROĆ DAWANA INNYM ZAWSZE DO NAS POWRACA''      <2016-12-13>

    Tuż przed Świętami klasa ,,0'' z ZSP w Szwarcenowie wraz z wychowawczynią - Pauliną Waruszewską postanowiła zrobić niespodziankę poprzez przygotowanie i wysłanie kartek świątecznych do Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie. Dzieci bardzo zaangażowały się w zadanie i przyniosły przepiękne ozdoby do wykonania kartek. Każdy z wielkim zapałem i entuzjazmem projektował swoją świąteczną kartkę. To były niezwykłe chwile. Każdy z nas poczuł to "ciepełko", które pojawia się w sercu, gdy robimy coś dobrego dla innych. Miło jest je czuć. Niesamowitą niespodzianką dla nas był przyjazd Gościa z Domu Pomocy Społecznej , który w podziękowaniu obdarował nas cukierkami. Cieszymy się, że "ciepełko" pojawiło się w serduszkach naszych obdarowanych seniorów, "ciepełko", które daje radość, szczęście i wiarę w drugiego człowieka. Z ogromnym wzruszeniem wizytę nieoczekiwanego gościa przyjęła pani dyrektor, która na pożegnanie stwierdziła, iż takie sytuacje potwierdzają sens podejmowanych przez szkołę działań, przywracając wiarę w drugiego człowieka.

strojenie choinki w Biskupcu
WSPÓLNE UBIERANIE CHOINKI W BISKUPCU      <2016-12-06>

    Ubieranie choinki przed Urzędem Gminy w Biskupcu stało się coroczną tradycją. W takim właśnie wydarzeniu wzięły udział dzieci kl. ,,0'', które dnia 6 grudnia wyruszyły pod opieką swojej wychowawczyni pani Pauliny Waruszewskiej oraz pani Marzeny Adamowicz do Biskupca. We wspólnym ubieraniu choinki wzięli także udział Wójt Gminy Biskupiec-p. Arkadiusz Dobek, Przewodnicząca Rady Gminy- p. Barbara Tęgowska oraz Sekretarz Gminy- p. Julia Baranowska. Pan Wójt złożył wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia i rozpoczęło się ubieranie wielkiej choinki, która stanęła tuż przed obeliskiem. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zawieszały na zielonych gałązkach różne ozdoby. Wszystkim dopisywała bardzo ciepła atmosfera miłości i radości nadchodzących Świąt, a Mikołaj , który pojawił się na tej akcji, obdarował dzieci słodkimi upominkami.

wycieczka klas I-III
WYJAZD kl.I-III DO KINA"      <2016-12-06>

    Dnia 6 XII 2016 r. z okazji Mikołajek dzieci klas I-III wraz z wychowawcami tj. panią mgr Edytą Boguszewską, panią mgr Angeliką Dobek oraz panią mgr Iwoną Iglantowicz wybrały się do Grudziądza do kina na film pt: "Vaiana. Skarb oceanu". Bajka bardzo podobała się dzieciom. Okazała się bardzo piękna i pouczająca. Po obejrzeniu uczniowie wyruszyli do Mc Donaldu, gdzie każdy miał możliwość zakupienia wybranego przez siebie posiłku. Na miejscu, odbyło się również malowanie twarzy. Każde z dzieci otrzymało także kolorowankę w postaci dwóch bombek, do własnoręcznego wykonania i po balonie. W wycieczce towarzyszyli również niektórzy z rodziców.

Zdrowo jemy i rośniemy
" ZDROWO JEMY I ROSNIEMY" - WIZYTA W BIELICACH      <2016-12-07>

   7 grudnia dzieci z naszego Przedszkola i Zeróweczki pojechały do Zespołu Szkolnego w Bielicach. Przygotowano tam przedstawienie pt. " O chłopcu, który chciał być duży". Uczniowie Gimnazjum pod kierunkiem Moniki Maron, wystąpili przed sporą grupą najmłodszych widzów. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie, nagradzając aktorów brawami. Po występie grupy teatralnej na scenie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne przedszkolaki, śpiewając zimowe i świąteczne piosenki. Trzeba również wspomnieć o ważnej rzeczy - te małe osoby promowały zdrowy sposób odżywiania się swoimi strojami i plakatami. Przedszkolaków z terenu Gminy Biskupiec przygotowały ich wychowawczynie. Po swoich występach przedszkolaki otrzymały upominki od organizatorów oraz od Sekretarz Gminy Julii Baranowskiej i Przewodniczącej Rady Gminy Barbary Tęgowskiej. Całą uroczystość poprowadziła Hanna Majas. Nasi najmłodsi zaprezentowali się znakomicie, co bardzo ucieszyło rodziców i panią dyrektor, która podziękowała paniom: P. Warusszewskiej, M. Adamowicz, E. Stramskiej i A. Kulwickiej za wkład pracy i zaangażowanie.

mikołajki 2016
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA      <2016-12-05>

    5 grudnia - za oknami śnieg, świąteczny nastrój, ubrane przez dzieci choinki, długie łańcuchy rozwieszone w klasach. Tak witano Świętego Mikołaja w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Szwarcenowie. Imieniny Św. Mikołaja to wyjątkowy dzień w roku - obchodzony od bardzo dawna zwyczaj obdarowywania dzieci słodkościami. W szkole tego dnia zapanował szczególny klimat za sprawą niebywałego Gościa, dźwięk dzwonka roznosił się echem po korytarzach i wzbudzał nawet w niektórych_ niepokój. Mikołaj przyniósł dla wszystkich dzieci słodki podarek, dla młodszych i starszych, grzecznych i tych trochę mniej. Wizycie Mikołaja w szkole towarzyszyła świąteczna atmosfera, śpiew kolęd oraz dużo radości i dziecięcych uśmiechów. Mikołajowi pomagały mamy z Rady Rodziców, która ufundowała słodkie upominki. Do zobaczenia za rok!!!

wyjazd integracyjny kl.I
WYJAZD INTEGRACYJNY KL.I- "MAMA TATA I JA"      <2016-12-04>

    W niedzielne popołudnie 4 grudnia 2016r. uczniowie klasy pierwszej ich rodzice i wychowawczyni Edyta Boguszewska w bardzo miły sposób spędzili czas w "Tęczowej Krainie" - tzw. Małpi Gaj w Iławie. Dzieci miały wielką frajdę, bowiem w basenie z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalnią o piętrowej konstrukcji z przeszkodami miały możliwość tzw. kąpieli i masażyków kulkowych. Natomiast dorośli spędzili czas na ciekawych rozmowach. Spotkanie niedzielne zakończyło się nutką kulturalną w kinoteatrze "Pasja" na spektaklu "O rybaku i złotej rybce". Dzieci obejrzały spektakl, w którym to zachłanna Baba Małgorzata i Dziad Janusz zrozumieli, że najważniejsze jest to, żeby mieć bliską osobę, na którą można liczyć, bowiem pazerność, zachłanność i bogactwo szczęścia nie dają. Wyjazd pokazał wszystkim, że można rodzinnie, ciekawie i kulturalnie spędzić czas poza domem.

dzień misia
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA      <2016-11-25>

    Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały Przedszkole w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Szwarcenowie. "Przybyły" ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W dniu 25.11.2016r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w "Krainie Pluszowego Misia". Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", 'Jadą, jadą misie". Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

 teatrr w szkole
TEATR W SZKOLE: "CZYLI NIE MA JAK RODZINKA ! ! !"      <2016-11-24>

    24 listopada w naszej szkole gościliśmy aktorów teatru "MAGIK". Obejrzeliśmy przedstawienie edukacyjne pt. " Nie ma jak rodzinka". Aktorzy w swoim przedstawieniu pokazali nam jak bardzo ważne są więzi rodzinne, które umacniają się dzięki wspólnym zainteresowaniem. Bohaterowie promowali także sport i dbanie o kondycję fizyczną. Wszyscy z bardzo dużym zaciekawieniem oglądali spektakl.Dzieciom bardzo podobało się to, że mogły aktywnie uczestniczyć w przeżywaniu przygód bohaterów, odpowiadając na ich pytania. Po zakończeniu spektaklu dzieci pożegnały aktorów gromkimi brawami.Widzami teatralnego spektaklu były wszystkie przedszkolaki i uczniowie klas I-VI.

dzien życzliwosci
"ŻYJ, PO PROSTU PRAWDZIWIE ŻYJ. DLA LUDZI ŻYCZLIWOŚĆ MIEJ . . . ''      <2016-11-22>

    22 listopada obchodziliśmy w naszej szkole ,, Światowy Dzień Życzliwości'' oraz ,,Międzynarodowy Dzień Tolerancji '' przygotowany przez p. Paulinę Waruszewską i p. Justynę Roznowską . W tym dniu zaprosiliśmy wszystkich nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły do wspólnego świętowania. Na tydzień przed obchodami święta zostały przygotowane plakaty i tablice informacyjne. Na drzwiach każdej pracowni zostały naklejone hasła z napisami: "Uśmiechnij się", "Uśmiech otwiera serca", "Bądź życzliwy dla innych". Pojawiły się także zaproszenia do udziału w pisaniu kartek z pozdrowieniami, życzeniami dla nauczycieli, kolegów i koleżanek z naszej szkoły. Na holu szkoły umieszczona została Skrzynka Poczty Życzliwości. Na kilka dni przed Dniem Tolerancji i Życzliwości pojawiły się informacje, że w tym dniu, we wtorek - 22.11.2016r. mile będą widziani uczniowie oraz nauczyciele, którzy przyjdą do szkoły: w żółtym kolorze, a przede wszystkim z uśmiechem.Wcześniej ogłoszono konkurs pt. ,,Rymowanka'' z okazji tego święta . Ten szczególny dzień zainaugurowało przedstawienie pt. ,, Dziwny jest ten świat'' o tolerancji i jej braku, przygotowane przez Szkolne Koło PCK . Następnie rozstrzygnięto konkurs pt. ,,Rymowanka'' , w którym I miejsce zdobył - Brajan Kowalewski z kl. I , równorzędne II miejsce - Amelka Podgórska z kl. VI i Kamil Zagórski z kl. V , natomiast III miejsce - Kinga Bosek z kl. I . Zwycięzcy konkursu przyjęli od Pani Dyrektor-Grażyny Tadajewskiej gratulacje oraz nagrody. Również nagrodzona została- Julia Zagórska z kl. III za zaangażowanie w akcję pt. ,,Ubieramy się na żółto'' ,bo miała na sobie najwięcej żółtych elementów. Następnie odczytano opowiadanie pt. ,,Niewidoma Ania'' oraz odegrano scenki, jak pomóc drugiej osobie w sytuacjach problemowych.Po nich zadawano pytania, z którymi uczniowie sobie świetnie poradzili. Tego dnia w szkole panował wesoły klimat , przekazane zostały kartki z życzeniami dla adresatów z różnych klas oraz nauczycieli. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

narodowe święto niepodległości
"DZISIAJ UPADŁY WROGIE NAM TRONY, POWIEWA SZTANDAR BIAŁO-CZERWONY"      <2016-11-10>

    Pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas V i VI przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym opowiedzieli młodszym kolegom o 123 latach, kiedy to Polski nie było na mapie Europy. Akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie młodzi aktorzy prozą, poezją, krótkimi scenkami i piosenką patriotyczną przypomnieli historię Polski z czasów zaborów oraz trudną drogę do odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Uroczystą akademię uczniowie zakończyli chóralnym "Żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską i odśpiewaniem "Roty".

jestem widoczny jestem bezpieczny
"ŚNIADANIE DAJE MOC"      <2016-11-08>

    W 2007 r. ustanowiono Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. W tym roku Dzień ten obchodzono pod hasłem "Śniadanie Daje Moc", a jego organizatorem były znane firmy, m.in.: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytut Matki i Dziecka. Do akcji promowania zdrowego żywienia włączył się również Zespół Szkolno Przedszkolny w Szwarcenowie. Uczniowie klas 0-III pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców przygotowali zdrowe i pełne witamin śniadanie, na które złożyły się: kolorowe kanapki i przeróżne sałatki owocowo-warzywne podane w oryginalny sposób, np. w postaci szaszłyków. Zwieńczeniem kulinarnego wysiłku było wspólne śniadanie. Do pięknie nakrytego stołu zasiedli wszyscy, którzy włączyli się do akcji, tj.: dzieci, rodzice i nauczyciele. Śniadanie smakowało wyjątkowo!!! Po "kulinarnych rewolucjach", grupa teatralna "Chochliki" zaprezentowała krótki spektakl pt. "Jesienny bal owoców i warzyw", który tematycznie wkomponował się w projekt "Śniadanie Daje Moc". Celem Programu, do którego włączyła się szwarcenowska szkoła, jest wypracowanie u dzieci nawyków zdrowego sposobu odżywiania się. Specjalne podziękowania należą się rodzicom, którzy czynnie włączyli się w akcję. Pani Dyrektor - Grażyna Tadajewska pogratulowała przewodniczącej Rady Rodziców talentu organizacyjnego a rodzicom - zwłaszcza Mamom - zaangażowania i pomysłowości we wspólnym działaniu na rzecz najmłodszych. Takiego przepychu owocowo-warzywnego podczas śniadania nie powstydziłyby się najlepsze restauracje!Tylko patrzeć i uczyć się!!!

pasowanie przedszkolaków
"JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK"      <2016-10-27>

    Dnia 27 października 2016 roku w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Szwarcenowie odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Jest to święto, które na stałe zagościło w naszym kalendarzu imprez przedszkolnych, szczególnie ważne dla nowo przyjętych dzieci. Maluchy do tego dnia przygotowywały się od początku pobytu w przedszkolu, gdyż wymaga się od nich zaprezentowania krótkiego programu artystycznego. Uroczystość pasowania to wielkie przeżycie nie tylko dla dzieci, ale także rodziców przedszkolaków. To wspólne przeżywanie chwil radosnych i przyjemnych wzmacnia więzi rodzinne... Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne: śpiewały piosenki, recytowały wiersze. Za swoje pierwsze wspólne występy dzieci otrzymały burzę oklasków. Po części artystycznej nastąpiła ceremonia pasowania przez Panią Dyrektor - Grażynę Tadajewską - na dzielnych przedszkolaków oraz symboliczne złożenie ślubowania. Na koniec każdy otrzymał dyplom i piękne prezenty. Był to poważny debiut przedszkolaków, które pierwszy rok uczęszczają do przedszkola. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, bo przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek i wierszy. Cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla nich duży, ale i miły wysiłek. Uporały się z tym doskonale, czego efekty mogli podziwiać zaproszeni Rodzice oraz Pani Dyrektor.

jestem widoczny jestem bezpieczny
"JESTEM WIDOCZNY - JESTEM BEZPIECZNY"      <2016-10-27>

    W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Z inicjatywy Pani Dyrektor - Grażyny Tadajewskiej i dzięki rodzicom klasy ,,0'' zostały zakupione kamizelki odblaskowe dla całej zerówki. W ramach edukacji w zakresie bezpieczeństwa, 27 października 2016r. uczniowie klas 0 i I uczestniczyli w spotkaniu z policjantami: Wiesławem Otrębą oraz Mirosławem Śnieżkiem. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Na samym początku pokazano dzieciom prawidłowe umundurowanie policjanta,omówiono zasady poruszania się po drodze, chodniku i podczas jazdy rowerem.Pan policjant zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi,dokładnie omówiono sposoby ich unikania.Policjanci podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkanie przebiegało w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Największą radość sprawił uczestnikom pokaz wozu policyjnego. Dzieci z wielką radością i zaciekawieniem wsiadały do pojazdu. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie. Na koniec spotkania wszystkie dzieci wraz z nauczycielami mogły zrobić sobie wspólne zdjęcie z policjantami.
KTO WIDOCZNY JEST Z DALEKA? OCZYWIŚCIE ,,ZERÓWIACZEK'' Z ZSP W SZWARCENOWIE.KAŻDY O TYM WIE,BO KAMIZELKA BŁYSZCZY SIĘ !!!

powiatowe zawody lekkoatletyczne
BIEGI & TENIS W BISKUPCU      <2016-10-18 & 24>

   W październiku uczniowie ze Szwarcenowa brali udział w biegach indywidualnych w Biskupcu oraz w gminnym turnieju w tenisa stołowego które równierz odbywały się w Biskupcu Biegi przełajowe po raz kolejny były triumfalne dla naszej szkoły , ponieważ złote medale zdobyli: Jakub Ogiński klasa VI oraz Alicja Martewicz klasa V Dalsze miejsca zajęli : Maciej Topolewski klasa IV, Natalia Przekopowicz klasa VI.
Słabiej wystąpiliśmy w tenisie stołowym, lecz skład naszej drużyny był odmłodzony i perspektywistyczny. W Ping Ponga Szwarcenowo reprezentowali: Albert Kania klasa IV Jakub Ogiński klasa VI Paulina Kasprzycka klasa V Amelia Podgórska klasa VI Nasze pary zajęły trzecie miejsce i zostały obdarowane medalami Serdecznie gratulujemy reprezentantom szkoły i życzymy dalszych sukcesów w świecie sportu !


noc w bibliotece
"NOC W BIBLIOTECE"      <2016-10-21>

    Dnia 21.10.2016r. odbywała się w naszej Szkole ,,Noc w Bibliotece'' pod hasłem ,,Aktywni nocą''.Chodziło oczywiście nie o aktywność uczestników (tej było bardzo wiele i nie trzeba było do niej zachęcać),ale o zwierzęta aktywne nocą,które były głównym tematem zajęć.Zbiórka 21 ,,nocnych marków''odbyła się o godz.18.00.Zapoznano na niej wszystkich z regulaminem,tematyką zajęć, dokonano podziału na grupy: ,,Nietoperze'', ,,Sowy'' i ,,Wilki''.Kolejnym etapem tej niezwykłej nocy było głośne czytanie wybranych fragmentów książek o zwierzętach ,które właśnie nocą wiodą aktywny tryb życia. Pod czujnym okiem opiekunek: p.Żanety Sadowskiej,Jolanty Klimek i Justyny Roznowskiej do późnych godzin nocnych grupy zajmowały się wykonywaniem prac plastycznych z masy solnej,masek z masy papierowej,rywalizowały podczas gier i zabaw. Uczniowie rozwiązywali zadania i wspólnie spożywali nocny posiłek. Ostatnim punktem programu była projekcja filmu pt.,,Transsylwania''.Po krótkiej nocy,o godz.6.00 rano wszyscy byli już na nogach i choć niewyspani,niecierpliwie czekali na rodziców i powrót do domu. Nikt nie narzekał na warunki spania,a chętnie przeżyłby taką noc jeszcze raz.Uczniowie przekonali się,że można ciekawie spędzić czas bez komórek i laptopów.Na pożegnanie pytali:,,Kiedy taka następna noc w szkole?''.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
"DZIEN EDUKACJI NARODOWEJ"      <2016-10-14>

    Dnia 14 października w naszej szkole również odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowała Pani Paulina Waruszewska. Celem uroczystości było uczczenie nauczycieli i pracowników oświaty w dniu ich święta oraz podziękowanie im za trud włożony w edukację i wychowanie. Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali program artystyczny, podczas którego recytowali wiersze, zaśpiewali piosenkę i złożyli pedagogom życzenia oraz wręczyli laurki. Artystycznych doznań zapewnił zgromadzonej publiczności wspaniały pokaz taneczny w wykonaniu naszych uczniów: Julii Woźniak (kl. IV) i Macieja Pokojskiego (kl. V), którzy tańczyli ze swymi partnerami klubowymi z iławskiej "Gracji". Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor - Grażyna Tadajewska, która na początku swego wystąpienia odczytała List gratulacyjny od p. Wójta Arkadiusza Dobka i p. Sekretarz Julii Baranowskiej skierowany do uczniów klasy I i ich rodziców. Następnie Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła po symbolicznej róży. Z kolei głos zabrał Sołtys Wonny - Pan Zenon Jadanowski z bukietem kwiatów, życząc wszystkim nauczycielom dalszych sukcesów zawodowych. Pani Irena Klinicka - Sołtys ze Szwarcenowa - życzyła wszystkiego najlepszego i obdarowała grono pedagogiczne słodkim upominkiem. Spośród zaproszonych gości głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Hanna Stec-Zbonikowska, która podkreśliła wagę nauczycielskiego powołania i wykonywania tego trudnego zawodu z pasją. Ważne słowa zwieńczyła serdecznymi życzeniami i bukietem pięknych słoneczników. Na zakończenie tej uroczystości Pani Dyrektor wspomniała pedagogów szwarcenowskiej placówki, którzy już odeszli do Pana: śp. Krystynę Palczewską, Barbarę Kulwicką i Irenę Flaszyńską. Sztafeta pokoleń trwa, bo pracę w szkole w tym roku rozpoczęły panie: Agnieszka Białecka i Justyna Roznowska. Spotkanie zakończyło się przy stole suto zastawionym słodkościami przez Rodziców klasy I.

slubowanie klasy I
"ŚLUBUJĘ I SADZĘ DRZEWO"      <2016-10-14>

    Pierwszacy w pięknych galowych strojach, eleganckie mamy i tatusiowie - wszyscy bardzo przejęci i stremowani, ale czym? Otóż za moment nastąpi uroczysta chwila przyjęcia najmłodszych do braci uczniowskiej. Ale chyba nie wszystkim się to podoba, bo wstrętne wiedźmy latają na miotłach i gotują jakieś dziwne mikstury (role grają mamy pierwszaków - p. Justyna Roznowska, p. Marlena Sochacka). Do akcji wkracza ksiądz z kropidłem- p. Piotr Jeziorski) i okropne jędze zamieniają się w dobre wróżki, które pomagają pierwszakom przejść wszystkie próby w dotarciu do ślubowania. Słowa "Ślubuję być dobrym uczniem i służyć Ojczyźnie_" wypowiadane są wspólnie z mami. Za chwilę następuje pasowanie ogromnym ołówkiem przez panią dyrektor na Ucznia Szkoły Podstawowej. Każdy pierwszak otrzymał wiele upominków od rodziców, zaproszonych sołtysów i pani dyrektor. Po wielu emocjach czas zasiąść do pięknie nakrytego stołu i podzielić 2 przepyszne torty. Te honory czynią: wychowawczyni klasy I- p. Edyta Boguszewska i p. dyrektor- Grażyna Tadajewska. Po smakowitym, słodkim poczęstunku wszyscy pierwszacy z wychowawczynią i rodzicami ruszają sadzić drzewko. W szwarcenowskiej szkole to coroczne sadzenie drzew wpisało się już w tradycję szkoły. W tym roku to dąb- symbol potęgi i długowieczności. Kiedy urośnie będzie dawał dzieciom cień, a ptakom schronienie. Ta piękna uroczystość szkolna pokazała wszystkim jak wiele dobrego może uczynić wspólne działanie, zaangażowanie na rzecz dzieci i szkoły- rodziców, którzy przez kilka dni planowali, robili zakupy, wycinali, malowali i dekorowali. Efekt końcowy wzbudził podziw wszystkich- nawet największych niedowiarków. Słowa uznania należą się wychowawczyni klasy I- pani Edycie Boguszewskiej, która inspirowała, podpowiadała i dzielnie wspierała swoich uczniów i ich rodziców. Sponsorzy: Rada Rodziców (kurtyna), Rodzice i wychowawczyni kl. I: ciasta i upominki, p. Edyta Boguszewska (flaga dekoracyjna), Sołtysi: Szwarcenowa, Wonny i Wólki (upominki), p. Adam Martewicz (drzewiec do flagi).

wyjazd na basen
"W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH"      <2016-10-08>

    Dnia 8 października 2016 roku, uczniowie naszej szkoły wraz ze szkołą z Lipinek, rozpoczęli comiesięczne wyjazdy na basen do Wąbrzeźna. Celem wyjazdu, który zorganizowały panie mgr Angelika Dobek wraz z panią mgr Iwoną Iglantowicz, jest nauka pływania oraz propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do czynnego uprawiania sportu. Grupa z Szwarcenowa liczy sobie na dzień dzisiejszy 15 osób. Wyjazdy, będą odbywać się raz w miesiącu w soboty o godz. 8:10-12:30. Uczestnicy podzieleni są na dwie grupy, gdzie pod okiem instruktora uczą się pływania (na małym basenie), jak również dzieci, które umieją już pływać doskonalą umiejętności pływackie (na dużym basenie). Zajęcia obejmowały podstawowe ćwiczenia w wodzie oraz gry i zabawy oraz naukę i doskonalenie technik pływackich. Na samym początku uczniowie zostali zapoznani z regulaminem korzystania z pływalni. Wyjazdy są o tyle ciekawe, że oprócz nauki pływania, dzieci mogą też pobawić się w wodzie w wolnym czasie, pozjeżdżać ze zjeżdżalni. Dla niektórych to świetna lekcja samodzielności, bo trzeba przecież się wysuszyć, ubrać i niczego nie zapomnieć, a przede wszystkim zdążyć razem z innymi. Czas spędzony "w wodzie" przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Na koniec wszyscy podekscytowani i zmęczeni, ale zadowoleni wrócili autokarem do domu.

powiatowe zawody lekkoatletyczne
"PRACOWICIE, ZDROWO I SPORTOWO - sobota na medal"      <2016-10-01>

    1 października 2016 r. w szkole gwar, we wsi ruch. Cóż to się dzieje? Cała szkoła obchodzi "Dzień Chłopaka", Dzień Pieczonego Ziemniaka" i "Dzień Sprzątania Świata". Z samego rana z workami i rękawiczkami ruszyliśmy przed siebie w różne strony naszej pięknej miejscowości, aby ja posprzątać po brzydalach, którzy ją zaśmiecają. Efektem była gromada worków i 12 opon samochodowych złożonych przy wiejskim kontenerze. Na strudzonych uczniów czekały mamy z pieczonymi ziemniakami, grillowanymi kiełbasami i przepysznymi surówkami oraz frytkami. Po biesiadzie wokół ogniska trzeba było Spalic kalorie, więc na świeżym powietrzu odbywała się szalona dyskoteka. W przerwie uhonorowano naszych małych i dużych chłopców przepysznym tortem oraz gromkim 100 lat. Panowie otrzymali od pań specjalne upominki. Chłopcy rozgrywali potyczki piłkarskie a cała reszta śmiało wyginała ciało przy porywających rytmach dyskoteki pod chmurką. Mistrzem w rzucie ziemniakiem do celu został Alan Grabowski z klasy V. Całej imprezie przyświecało cudownie ciepłe jesienne słońce. Brać dziecięco-nauczycielska gromkimi brawami podziękowała sponsorom: W.D. Pawlikowskim z Mierzyna, K.J Zagórskim, M.T. Skarzyńskim, A. Laskowskiej, nowej Radzie Rodziców i mamom, które od rana pracowały w kuchni, aby nakarmić wszystkich uczestników szkolnego pikniku. Specjalne podziękowania należą się pracownikom obsługi z 2 dni społecznej pracy oraz organizatorom p. Angelice Dobek i p. Adamowi Urbanowi (opiekunom Samorządu Szkolnego). Blanka z klasy I stwierdziła na koniec, że "impreza była extra__"


wycieczka do lasu
WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA JAMY      <2016-09-28>

   Dnia 28.09.2016 r. uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Szwarcenowie wraz z opiekunkami panią Angeliką Dobek, panią Iwoną Iglantowicz, panią Edytą Boguszewską i panią Agnieszką Kulwicką uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do nadleśnictwa Jamy w Krotoszynach. Po dotarciu na miejsce przywitał nas pan leśniczy Ireneusz Nogalski wraz ze swoją małżonką. Uczniowie rozpoznawali niektóre gatunki drzew, podziwiali piękno i bogactwo środowiska leśnego. Pani podleśniczy Małgorzata Nogalska opowiadała dużo ciekawostek dotyczących lasów na naszych terenach. Uczniowie poznali piękną legendę dotyczącą rezerwatu "Kociołek" oraz dowiedziały się co to są pomniki przyrody. Podczas tej wycieczki edukacyjnej mogły na żywo zobaczyć taki pomnik przyrody, który składał się z sześciu drzew żywotników. Następnie wszyscy udaliśmy się do miejsca, gdzie było przygotowane ognisko, przy którym mogliśmy się ogrzać i upiec sobie kiełbaski. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych.

CZYTANIE PO RAZ DRUGI
CZYTANIE PO RAZ DRUGI      <2016-09-27>

   Uczniowie klas IV-VI z nauczycielami języka polskiego i biblioteki spotkali się po raz drugi, aby wspólnie przeczytać głośno fragmenty wybranej przez siebie książki. Był to utwór 7 dni Eve Ainsworth, który porusza bardzo aktualne problemy współczesnych nastolatków. Tematem książki jest przemoc psychiczna opowiedziana z dwóch perspektyw: nastoletniej dręczycielki i jej ofiary. Na zakończenie spotkania rozwinęła się dyskusja o przyjaźni, szacunku i o tym, jak powinno się rozwiązywać konflikty. Następne głośne czytanie już wkrótce.

klasa VI dla młodszych
KLASA VI DLA MŁODSZYCH      <2016-09-26>

   Na zajęciach technicznych uczniowie klasy VI wykonali recyklingowe strusie- marionetki. Efekt pracy tak im się spodobał, że postanowili zrobić niespodziankę młodszym kolegom. Odwiedzili przedszkolaków i pierwszaków i zaprezentowali maluchom strusiowy taniec do utworu "Kaczuchy". Dzieci były zachwycone niespodzianką i chętnie samę próbowały poruszać marionetkami.

powiatowe zawody lekkoatletyczne
POWIATOWE ZAWODY LEKKOATLETYCZNE      <2016-09-16>

    W piątek 16.09 w Nowym Mieście. odbyły się zawody lekkoatletyczne dla szkół podstawowych gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali:Jakub Ogiński,Oliwia Sochacka, Natalia Przekopowicz (wszyscy klasa VI)oraz Alicja Martewicz klasa V. ,,Nasi" wystartowali w biegu na 60 metrów oraz w skoku w dal. Dziewczyny w biegu krótkim zajęły miejsca w środku stawki, zaś Jakub okazał się być najlepszym skoczkiem w całym powiecie, skoczył 4,5 metra!
Gratulujemy całej czwórce za udział w zawodach oraz za dobre wyniki.

czytanie quo vadis
QUO VADIS - UCZNIOWIE CZYTAJĄ SIENKIEWICZA      <2016-09-09>

    W ramach Narodowego Czytania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Szwarcenowie uczniowie klas IV-VI i nauczyciele spotkali się w piątek 9 września, aby wspólnie przeczytać fragmenty tego pięknego utworu. Akcję przygotowała pani bibliotekarka Justyna Roznowska. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wczuli się w role lektorów i podczas wspólnego studiowania "Quo vadis" zrodził się pomysł systematycznych spotkań z głośnym czytaniem książek wybranych przez uczniów, bowiem nasza noblistka Wisława Szymborska rzekła, że "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

rozpoczecie roku szkolnego
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO      <2016-09-01>

    W czwartek 1 września w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Szwarcenowie uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny. Była to szczególna uroczystość, gdyż przybyłych gości, rodziców i uczniów powitała nowa Dyrektor Grażyna Tadajewska. Przedstawiciele Rady Pedagogicznej i uczniowie wręczyli pani Dyrektor bukiety kwiatów i życzyli wielu sukcesów i powodzenia w kierowaniu szkołą. Do powitań i życzeń dołączyli się również Wójt Arkadiusz Dobek i Sekretarz Gminy Julia Baranowska. Tego dnia nie zabrakło akcentów patriotycznych. Uczniowie starszych klas przypomnieli zebranym o wydarzeniach sprzed 77 laty. Zaprezentowali montaż słowno-muzyczny na temat rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po spotkaniach z wychowawcami w klasach uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego udali się z rodzicami do domów, aby spakować plecaki przed pierwszym dniem nauki.

OGŁOSZENIE  width=
INFORMACJA DLA RODZICÓW      <2016-09-10>

    W roku szkolnym 2016/2017 składka ubezpieczenia dla uczniów wynosi 24 zł.
Powyższą kwotę proszę wpłacac u wychowawców klas do końca września. Obecne ubezpieczenie jest ważne do 30 września 2016.       

 

copyright © 2016     AU